تحقیق درباره بانکداری

تحقیق درباره بانکداری

تحقیق درباره بانکداری

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:19

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

بانکداری

مدیریت تجهیز و تخصیص منابع در بازار پول را بانکداری می‌گویند.

مجموعه‌ای از فعالیتها در عملیات بانکی، شامل سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و سازماندهی و اجرا نظام بانکداری نام دارد.

گونه‌های بانکداری

بانکداری شعبه‌ای

فعالیت بانکی با مجوز تأسیس شعبه

بانکداری بی‌شعبه

فعالیت بانکی بدون مجوز تأسیس شعبه

بانکداری سرمایه‌گذاری

واسطه‌گری مالی در خرید اوراق بهادار دست اول و عرضه به سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه.

عمده‌بانکداری

انجام عملیات بانکی توسط یک بانک برای یک بنگاه مالی یا بانک دیگر

خرده‌بانکداری

انجام عملیات توسط یک بانک برای بنگاهها و اشخاص

تاریخچه بانکداری در ایران

بانکداری در ایران از قرون وسطی تا آغاز سده نوزدهم منحصر به فعالیتهای صرافی بود. صرافیهای بزرگی در تبریز، مشهد، تهران، اصفهان، شیراز و بوشهر یعنی مراکز تجاری عمده آن دوره وجود داشتند. در این دوره هیچ موسسه دولتی یا بانک خارجی در کشور فعالیت نداشت و نقل و انتقال وجوه در داخل یا در خارج توسط صرافان انجام می‌‌گرفت.

موسسات صرافی عمده آن روزگار شامل تجارتخانه برادران تومانیانس، تجارتخانه جمشیدیان، تجارتخانه جهانیان و شرکت اتحادیه بودند که فعالیت اکثر آنها تا قبل از سال 1300 هجری خورشیدی متوقف گردید.

اولین بانکی که در ایران تأسیس شد، شعبه یک بانک انگلیسی بود که مرکز آن در لندن و حوزه فعالیت آن جنوب آسیا به ویژه هندوستان می‌‌بود. این بانک، بانک جدید شرق خوانده می‌‌شد. در سال 1266 هجری خورشیدی نخست شعبه‌ای در تهران ایجاد کرده و سپس به ایجاد شعب در اصفهان، بوشهر، تبریز، رشت، شیراز و مشهد اقدام نمود. در سال 1269 هجری شمسی بانک داراییهای خود را به بانک شاهی ایران که این بانک نیز بانکی انگلیسی بود فروخت و از آن پس بانک شاهی ایران جانشین بانک جدید شرق شد. بانکهای خارجی که در ایران تأسیس شدند به ترتیب عبارت‌اند از: بانک شاهی ایران، بانک استقراضی ایران، بانک عثمانی، بانک روس و ایران و پس از آن بانکهای ایرانی قدم به عرصه وجود گذاشت.

البته شایان ذکر است که بانک عثمانی یک بانک انگلیسی بود که با سرمایه مشترک انگلیس و فرانسه در ترکیه امروز تأسیس شد. این بانک در سال 1301 شعبه‌ای در تهران و شهرهای غربی ایران تأسیس کرد.

بيش از 20 سال از اجراي قانون عمليات بانکي بدون ربا در بانک هاي ايران گذشته است . اين شيوه نوين بانکداري ، در اين مدت ، همواره با مسائل و مشکلات بسياري روبرو بوده است که تا حدود زيادي از عهده رفع آنها برآمده و ضمن هموار نمودن مسير خود، توانسته است در سطح نسبتا مطلوبي از عملکرد و کارايي تا آن جا پيش رود که به عنوان يک نظام جديد بانکي در سطح بين المللي مطرح گردد.

و....


خرید آنلاین